• Εορτασμός Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών 2023

• Στις 26-9-2023 οκτώ τμήματα του 1ου ΓΕΛ Κοζάνης συμμετείχαν στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών. Τα τμήματα Α1, Α2 και Α3 παρακολούθησαν παρουσίαση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών και έπαιξαν ένα on-line Quiz γνώσεων για τις γλώσσες της Ευρώπης, ενώ τα Γ1, Γ2, Γ3, Γ4 και Γ5 μελέτησαν κείμενο στα αγγλικά για την αποκωδικοποίηση της Στήλης της Ροζέτας, είδαν σχετική παρουσίαση και προσπάθησαν να αναγνωρίσουν γλώσσες της Ευρώπης σε on-line παιχνίδι. Επιπλέον, διάλεξαν, χρωμάτισαν και δημιούργησαν φάκελο με αποφθέγματα για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και αφού έπαιξαν, έφτιαξαν μικρό poster αντιστοιχίζοντας τη φράση "Μιλήστε μου" σε 39 διαφορετικές γλώσσες. Τέλος, οι μαθήτριες Μαυροματίδου Αθηνά και Νεβεσκιώτη Θεοδώρα εμπνεύστηκαν και ζωγράφισαν αφίσα, για την οποία και εξηγούν: «Η αφίσα απεικονίζει το χέρι της Γης να καλωσορίζει και να αποδέχεται όλους τους πολιτισμούς χωρίς εξαιρέσεις. Τα αστέρια αντιπροσωπεύουν τις διαφορετικές γλώσσες και τον τρόπο που φωτίζουν και μοιράζουν γνώση σε όλους. Τέλος, το περιστέρι με το μήνυμα "Talk to me", ενθαρρύνει τον διάλογο μεταξύ ανθρώπων που μιλούν διάφορες γλώσσες και συμβολίζει την ειρήνη μεταξύ των λαών».

Ο εορτασμός αποτέλεσε μια εξαιρετική ευκαιρία για να εμβαθύνουν οι μαθητές/-τριες στον πολύγλωσσο πολιτισμό της Ευρώπης. Η ενθάρρυνση της γνώσης και εκμάθησης γλωσσών, καθώς και η διασπορά της διαπολιτισμικής κατανόησης, αποτέλεσαν τον πυρήνα αυτής της εμπειρίας. Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή και τον ενθουσιασμό τους!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια: Θεοδωρίδου Ουρανία

• ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

• Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

1ου ΓΕΛ Κοζάνης

Κοζάνη 17-10-2023

Ανακοίνωση

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΓΕΛ σας καλεί στην εκλογοαπολογιστική γενική συνέλευσή του.

Η συνέλευση θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο την Δευτέρα 27-11-2023 και ώρα 20:00. Αν δεν υπάρξει απαρτία η συνέλευση θα επαναληφθεί στο ίδιο χώρο και ώρα την

Δευτέρα 4/12/2023.

Θα γίνει απολογισμός έργου και ταμείου του απερχόμενου ΔΣ και κατόπιν θα

πραγματοποιηθούν οι εκλογές για την ανάδειξη νέου ΔΣ και νέας Ελεγκτικής Επιτροπής.

Οι γονείς που επιθυμούν να θέσουν υποψηφιότητα για το ΔΣ ή την ΕΕ καθώς και να οριστούν μέλη της εφορευτικής επιτροπής μπορούν να επικοινωνήσουν στο mail syllogos.1.kozanis@gmail.com

Για το ∆Σ

Ο Πρόεδρος                                                           Ο Αντιπρόεδρος

Χατζής Βασίλειος                                                  Βαρδάκας Νικόλαος

Η Γραμματέας                                                                   Η Ταμίας

Σαλακίδου Σοφία                                                 Μπουγιοτοπούλου Ματίνα

Τα Μέλη

Μητράκου Κωνσταντίνα

Μυλωνάς Ευάγγελος

Παπαοικονόμου Βάγια

• Ευχαριστήρια επιστολή

• Η εκπαιδευτική κοινότητα του 1ου ΓΕΛ Κοζάνης υιοθετώντας τις βασικές αρχές της αλληλεγγύης, της αγάπης  και της προσφοράς προς τον συνάνθρωπο σε συνεννόηση με το Γυμνάσιο και Λυκειακές τάξεις Ιτέα Καρδίτσας συγκέντρωσε εκπαιδευτικό υλικό (χαρτικά, γραφική ύλη, βοηθήματα, τετράδια) για τις μαθήτριες και τους μαθητές της σχολικής μονάδας που υπέστη σοβαρές ζημιές μετά από τις πλημμύρες των τελευταίων ημερών.

Ευχαριστούμε θερμά όλους και όλες όσοι/ες στήριξαν την πρωτοβουλία μας, όπως και τη μεταφορική εταιρεία ΠΟΥΧΙΑΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμα μας και τη δωρεάν μεταφορά.

Ο Δ/ντής                                                        Ο σύλλογος διδασκόντων

Μιχάλης Παππάς