• Ιστορία του Σχολείου

• 1Ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΙΣΤΟΡΙΚΗ  ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ

Α’

Το Λύκειο ως αυτοτελής σχολική μονάδα στη σύγχρονη Ελληνική Ιστορία θεσμοθετείται με την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση  του   1964 (Ν.Δ.4379/64) με Πρωθυπουργό και Υπουργό Παιδείας τον Γ. Παπανδρέου. Με την εφαρμογή του νόμου η δομή και ο χαρακτήρας του υφιστάμενου εκπαιδευτικού συστήματος μεταβάλλονται ριζικά και  μεταξύ άλλων αλλαγών (καθιέρωση της δημοτικής γλώσσας σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης με παράλληλη διδασκαλία και της καθαρεύουσας στο Γυμνάσιο και το Λύκειο) το εξατάξιο Γυμνάσιο χωρίζεται σε δύο αυτοτελείς, τριετούς φοίτησης σχολικές μονάδες, το Γυμνάσιο και το Λύκειο. Η φοίτηση στο λύκειο προϋποθέτει απολυτήριο Γυμνασίου και επιτυχείς εισαγωγικές εξετάσεις, ενώ καταργούνται οι εισιτήριες εξετάσεις από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Στην πόλη  μας το ιστορικό εξατάξιο Βαλταδώρειο Γυμνάσιο Αρρένων χωρίστηκε λόγω του μεγάλου αριθμού μαθητών σε δύο Γυμνάσια, το 1ο και το2ο, και σε Λύκειο. Το 1ο Γυμνάσιο και  το Λύκειο στεγάστηκαν στο κεντρικό διδακτήριο, ενώ το 2ο Γυμνάσιο σε ιδιόκτητο οίκημα επί της οδού Φον Κοζάνη.

Όμως το στρατιωτικό δικτατορικό καθεστώς της 21ης Απριλίου 1967 ανέκοψε την πορεία της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης κα επανέφερε το  προ του 1964 εκπαιδευτικό σύστημα.

Κατά τη μεταπολίτευση το 1976 με υπουργό παιδείας το Γ. Ράλλη πραγματοποιήθηκε αξιόλογη εκπαιδευτική μεταρρύθμιση που υιοθέτησε εν μέρει τη φιλοσοφία και τις αρχές της μεταρρύθμισης του ’64 επιφέροντας σημαντικές αλλαγές στο τότε εκπαιδευτικό σύστημα. Έτσι με τις διατάξεις του Νόμου 309/76 για τη Γενική Εκπαίδευση  το  ενιαίο εξατάξιο Γυμνάσιο  χωρίζεται σε δύο αυτοτελείς κύκλους σπουδών, στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο.

Τότε το εξατάξιο Βαλταδώρειο Γυμνάσιο Αρρένων διασπάται σε δύο Γυμνάσια το 1ο και το 2ο και σε δύο Λύκεια  αντίστοιχα. Το ίδιο συμβαίνει και με το εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων που διασπάται στο 3ο και 4ο Γυμνάσια και το 3ο και 4ο Λύκεια.

Από το 1976 και μέχρι σήμερα μετά από πολλές αλλαγές , συγχωνεύσεις και καταργήσεις (Οικονομικό Γυμνάσιο,Κλασικό Λύκειο)  στην πόλη μας λειτουργούν τέσσερα πολυδύναμα Γενικά Λύκεια  και επτά Γυμνάσια με μικτό μαθητικό δυναμικό από το 1980. Όλα στεγάζονται σε κτίρια που οικοδομήθηκαν μετά το 1976 περιφερειακά της πόλης ακολουθώντας την επέκταση αυτής  και εξακτινωμένα από το Βαλταδώρειο Γυμνάσιο  που εξακολουθεί να δεσπόζει επιβλητικά στο κέντρο της πόλης, 111 χρόνια από την ίδρυσή του  το 1899, ως η κοιτίδα των Γραμμάτων και της Παιδείας  της Κοζάνης.

βιβλιογραφία: Ιστορία του Βαλταδωρείου Γυμνασίου Κοζάνης του Π. Παπαδόπουλου τ. Γυμνασιάρχη

Β

Το σχολείο μας, το 1ο Λύκειο Κοζάνης, ακολουθεί τη δική του διαδρομή  και εξέλιξη από το 1976. Ας την παρακολουθήσουμε:

α) Κτιριακή εγκατάσταση

Από το 1976 έως το1979 ως 1ο Λύκειο Αρρένων συστεγάζεται στο Βαλταδώρειο διδακτήριο μαζί με το 1ο Γυμνάσιο και το 2ο Λύκειο Αρρένων. Το 1980 τα δύο Λύκεια μεταστεγάζονται στο νεόκτιστο συγκρότημα σχολικών κτιρίων (ανατολικός τομέας) επί της  οδού Ανδρέα Κάλβου, στη συνοικία Πανόραμα. Εκεί θα λειτουργήσουν σε πρωινό και απογευματινό κύκλο  μέχρι το 1991. Τότε το 1ο Λύκειο μετακινείται στο διδακτήριο του πρώην Ιδιωτικού Σχολείου του Ιωάννου Χριστοφορίδη επί της οδού Αργυροκάστρου, στην συνοικία Νεάπολη. Τέλος το 1996 στεγάζεται σε νεόκτιστο δημόσιο κτίριο επί της οδού Π. Χορν, λίγο πιο πάνω από  το Υδραγωγείο Κοζάνης.

β) Λειτουργικές  Μεταβολές

1976 -1979 :1ο Λύκειο  Αρρένων

1980 -1996:1ο Γενικό Λύκειο

1997- 2004:1ο Ενιαίο Λύκειο (Ν.2525/97)

2005 έως σήμερα :1ο Γενικό Λύκειο

Το 1998 επιλέγεται για την υλοποίηση του πιλοτικού προγράμματος των ΣΕΠΠΕ <Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης> με εφαρμογή του προγράμματος <Αναδιοργάνωση του σχολικού χώρου με την μετατροπή των αιθουσών διδασκαλίας από αίθουσες τμημάτων σε αίθουσες μαθημάτων>.

Υ) Ίδρυση του 1ου Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου

Το 1996 ιδρύεται το 1ο ΕΠΛ που συστεγάζεται με το 1ο Γενικό Λύκειο στο νεόκτιστο κτίριο επί της οδού Π.Χορν. Για δύο συνεχείς σχολικές χρονιές  θα λειτουργούν παράλληλα δύο διαφορετικοί τύποι  λυκείων που θα συγχωνευθούν την 1η Σεπτεμβρίου 1998 σε ένα με την εφαρμογή του Ν. 2525/97 (μεταρρύθμιση Αρσένη)που προβλέπει την κατάργηση των ΕΠΛ και τη λειτουργία των Ενιαίων Λυκείων.

δ) Αρχείο Σχολείου

Στη Γραμματεία του σχολείου φυλάσσεται  αρχείο που περιλαμβάνει:

1)Βιβλία Πράξεων Συλλόγου Καθηγητών από 28-6-1941 μέχρι σήμερα

2)Βιβλίο Πιστοποιητικών Σπουδών από το 1935 -1951