• Βιβλιοθήκη

“Timeo Hominem Unius Libri” (Θωμάς Ακινάτης)

«Φοβάμαι τον άνθρωπο του ενός βιβλίου»

Ιστορική Αναδρομή

Ο θεσμός των Σχολικών Βιβλιοθηκών ξεκίνησε το 1999 με τη δημιουργία 500 Βιβλιοθηκών μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευσης και Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΕΠΕΑΕΚ) με συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και υπό την επίβλεψη του ΥΠΕΠΘ. Αποστολή τους είναι να:

• Αποτελούν «παράθυρο στη γνώση» προσφέροντας στους μαθητές τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις δεξιότητες που απαιτούνται για την απόκτηση της γνώσης και τη δια βίου μάθηση.
      • Υποστηρίζουν την εκπαιδευτική διαδικασία και τις σχολικές εργασίες με ποικιλία πηγών και μέσων.
      • Ανταποκρίνονται στην πρόκληση της ψηφιακής εποχής και η ηλεκτρονική διασύνδεσή τους διευρύνει τα κανάλια επικοινωνίας με όλο τον κόσμο.
      • Χτίζουν, τέλος, γέφυρες ανάμεσα στα σχολεία και τις τοπικές κοινότητες μέσα από πολιτιστικές εκδηλώσεις ανοιχτές στο τοπικό κοινό.

Έτσι, και η Σχολική Βιβλιοθήκη του 1ου Λυκείου ξεκίνησε τη λειτουργία της το 1999 με υπεύθυνη την κυρία Αγραφιώτου Αρετή, καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας την οποία διαδέχτηκε η κυρία Πάτσιου Αναστασία, καθηγήτρια Κοινωνιολογίας. Ακολούθησε για ένα σύντομο χρονικό διάστημα η κυρία Καβούκα Ευθυμία, καθηγήτρια Οικονομίας. Το  Σχ. Έτος 2004-2005 ανέλαβε ως υπεύθυνη η κυρία Τσουκανέλη Μαρία, καθηγήτρια Ελληνικής Φιλολογίας την οποία διαδέχτηκε κατά το Σχ. Έτος 2005-06 η κυρία Ελπίδα Ματιάκη, καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας , η οποία συνεχίζει μέχρι το  Σχ. Έτος 2010-11.

Την επιτροπή Σχολικής Βιβλιοθήκης για τη χρονιά 2011-12 απαρτίζουν: η Διευθύντρια του σχολείου, κυρία Άννα Τανή, η υπεύθυνη Βιβλιοθήκης Ελπίδα Ματιάκη, η υποδιευθύντρια, κυρία Άννα Ζορμπά και η καθηγήτρια, κυρία Αναστασία Πάτσιου.

Ευχή όλων είναι η Σχολική Βιβλιοθήκη να αποτελεί και στο μέλλον  έναν χώρο μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο και την κοινωνία της πληροφορίας για τους μαθητές του σχολείου.

«…και φανταζόμουν τον Παράδεισο με τη μορφή μιας Βιβλιοθήκης»

Χόρχε Λουΐ Μπόρχες, Αργεντινός συγγραφέας

Υπεύθυνη Βιβλιοθήκης